Wydarzenia

19 listopada 2021

Wizyta na Cmentarzu Calvary Hills, Dallas

Naszą szkolną tradycją jest wizyta na cmenatzrzu Calvary Hills w Dallas w okolicach Święta Zmarłych.

W tym roku spotkaliśmy się na cmentarzu w sobotę, 30 października aby ponać historie Polaków zasłużonych dla lokalnej Polonii tutaj, na terenie DFW. Żeby wspomnieć tych, których juz z anmi nie ma, zapalić świeczkę i przybliżyć naszym uczniom polskie tradycje związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.

Na cmenatrzu Calvary Hills pochowanych jest kilkoro Polaków. Dzięki opowieściom przekazywanym nam przez pana Jurka Dąbrowskiego, mamy szansę poznać ich historie, choćby w bardzo dużym skrócie. Państwo Sławikowie, państwo Korfanty, Jan Nowicki i jego żona Władysława Janina Nowicka, Jerzy Wędrychowski, to tylko niektóre nazwiska Polaków, którzy tutaj w DFW w latach powojennych rozpoczynali organizowanie napływającej emigracji z Polski.

Stanisław Antoni Sławik (1910-1993)
W czasie II Wojny Światowej, pan Sławik był urzędnikiem w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie. Po zakończeniu wojny nie wrócił do Polski. Pozostał w USA i pod koniec lat 40-ch przeniósł się do Dallas. W roku 1948 otworzył polską restaurację, Old Warsaw w centrum Dallas. Restauracja miała charakter europejski, serwowała do potraw wina, co było w tamtych czasach nowością. Restauracja zmieniła właściciela na kilka lat przed śmiercią pana Sławika, ale swój unikalny nastrój utrzymywała jeszcze przez długi czas.
W Old Warsaw pracowało wielu Polaków. Wokół restauracji skupiała się nieduża lokalna Polonia. Wraz z jej członkami, w roku 1958 Sławik założył Stowarzyszenie Samopomocy Polaków w Texasie. Jednym z celów działalności Stowarzyszneia było udzielanie niskooprocentowanych pożyczek polskim powojennym emigrantom. Stowarzyszenie działa do dziś – od lat 90. XX wieku pod nową nazwą Stowarzyszenie Polaków w Texasie.
Żona pana Sławika, Janina Maria Wilczer Sławik była aktorką teatralną oraz telewizyjną w przedwojennej Polsce. W Dallas zorganizowała kółko teatralne oraz objazdowy teatr dla dzieci, w którym wystawiała teksty polskich klasyków. Pan Sławik pomagła czynnie Polakom przybyłym do Dallas w okresie Solidarności oraz był współzałożycielem polskiej parafii w Dallas.

Państwo Zbigniew (1905-1970) i Eugenia Korfanty (1913-2006)
Zbigniew Korfanty był jednym z czwórki dzieci państwa Wojciecha i Elżbiety Korfanty.
Wojciech Korfanty jest postacią historyczną. Związany ze Śląskiem od dziecka, aktywnie walczył o  powrót Śląska do Polski po odzyskaniu niepopdległości w 1918 r. (w 1920 r. stanął na czele III powstania śląskiego). Nazywany jest także jednym z ojców niepodległej Polski. Zmarł w przededniu II wojny światowej w Warszawie. Po śmierci Wojciecha, jego żona, pani Elżbieta Korfaty wraz dziecmi i rodziną musiała opuścić Polskę w trosce o własne bezpieczeństwo.
Zbigniew  był oficerem Polsich Sił Zbrojnych na Zachodzie, po wojnie zamieszkał w Dallas wraz z żoną Eugenią oraz dziećmi. Pani Eugenia, jako gość honoropwy brała udziałw odsłonięciu pierwszego pomnika Wojciecha Korfantego na Śląsku na zaporszenie ówczesnego prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego.
Pani Korfanty była księgową w Old Warsaw. Wraz z mężem aktywnie działali na rzecz polskich emigrantów. Wraz z panem Sławikiem założyli Stowarzyszenie Polaków w Texasie oraz polską parafię w Dallas. Potomkowie państwa Korfanty nadal mieszkają w Dalla. Prawnuk, Micheal Korfanty, jak donosił w roku 2019 „Dziennik Zachodni” przeniósł się do Polski, do Katowic.

Jerzy Wędrychowski (1902-1961)
Polski inżynier lotnictwa oraz konstruktor samolotów. Współpracował m.in. ze Stanisławem Rogalskim przy projekcie i konstrukcji polskich samolotów sportowych, szkoleniowych i turystycznych z serii RWD. W trakcie II wojny światowej wyjechał do Turcji, gdzie był dyrektorem wytwórni samolotów w Ankarze. Po zakończeniu wojny nie wrócił do Polski. W roku 1949 wyjechał na stałe do USA. Osiadł w Dallas, gdzie przez lata pracował w wytwórni samolotów TEMCO.

Wspomóż szkołę

Jesteśmy organizacją nie przynoszącą zysków, dlatego każde wsparcie jest wielką pomocą dla szkoły. Dziękujemy!

calendar-full linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram