Misja i historia Szkoły

​“Polska Szkoła to Rodzice-Dzieciom; Polska Szkoła to wspólna zabawa, nauka i radość; Polska Szkoła to koleżanki i koledzy; Polska Szkoła to przyjaciele; Polska Szkoła to uśmiechy; Polska Szkoła to nowe doświadczenia i niezapomniane wrażenia; Polska Szkoła to jest TO!”

Zakończenie roku szkolnego 2018-2019

Misją Polskiej szkoły im. Jana Karskiego w Dallas jest podtrzymywanie polskiej kultury, tworzenie więzi z ojczystym krajem, rozbudzanie zainteresowania Polską zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. 

Historia Szkoły

​Z inicjatywy polskich rodziców z Dallas i okolicy, w lutym 2006 roku powstała grupa edukacyjna pod nazwą "Nasze Przedszkole". Początkowo wszystkie dzieci spotykały się w jednej grupie wiekowej. Rozrastająca się dość szybko grupa została podzielona na klasę przedszkolną i szkolną. W roku 2007 została podjęta decyzja o zmianie nazwy na "Mała Polonia". Początkowo zajęcia odbywały się w prywatnych domach, a następnie dwa razy w miesiącu w wynajmowanych salach bibliotek publicznych. “Mała Polonia” oprócz spotkań edukacyjnych organizowała spotkania Dzieci z Mikołajem, wycieczki do Zoo, przejazd zabytkowym pociągiem do Fort Worth, Jasełka, Bal Karnawałowy i Piknik Wielkanocny.  

Grono nauczycielskie "Małej Polonii". Zakończenie roku szkolnego 2008-2009

W listopadzie 2010 roku “Mała Polonia” została zarejestrowana w Stanie Teksas, jako organizacja pożytku publicznego (Texas not for profit corporation). W maju 2012 roku szkoła obrała za patrona Jana Karskiego i formalnie zmieniła nazwę na Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Dallas (Jan Karski Polish School of Dallas).

Przez lata, zmieniła się także struktura szkoły. Aktualnie do szkoły uczęszcza około 60-ro dzieci, w wieku od 4 do 15 lat. Zajęcia prowadzone są w 8 klasach zróżnicowanych wiekowo oraz językowo. Program nauczania obejmuje zajęcia z języka polskiego oraz historii Polski z elementami geografii. Poza nauczaniem dzieci, szkoła prowadzi naukę języka polskiego, jako języka obcego dla osób dorosłych. Oprócz zajęć dydaktycznych organizujemy także coroczne wyjazdy pod namioty, piknik wielkanocny z topieniem Marzanny, obchody świąt narodowych, Jasełka i kiermasz Bożonarodzeniowy oraz wyjścia na cmentarz podczas Święta Zmarłych. Wzbogacamy naszą działalność pozalekcyjną min. jako centrum testowe w ramach ogólnoświatowego konkursu matematycznego “MathKangaroo” (2016-2017) oraz obchodami Polonijnego Dnia Dwujęzyczności (od 2017r.). 

Obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności - październik 2018

​Od roku 2015 Polska Szkoła im. Jana Karskiego współpracuje z Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii, fundacją działająca na terenie Polski. W ramach tej współpracy uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach on-line organizowanych przez polskich wykładowców. Nasza szkoła współpracuje także z Forum Nauczycieli Zachodniego Wybrzeża oraz z organizacjami działającymi na terenie Dallas i Teksasu. W 2019 r. nasz absolwent, Bartek, jako pierwszy Polak w Teksasie zdał egzamin ze znajomości języka polskiego "Seal of Biliteracy". Nasi nauczyciele, rodzice oraz zarząd szkoły nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach, warsztatach oraz konferencjach. 

Dużym wydarzeniem w życiu szkoły była wizyta Scholares Minores Pro Musica Antiqua z Poniatowej. Ponad trzydziestoosobowa grupa młodych muzyków koncertowała w DFW na zaproszenie Polskiej Szkoły w lutym 2019r.

Jesteśmy organizacją użyteczności publicznej, nie przynoszącą zysków. Działamy na zasadzie wolontariatu rodziców. Powstaliśmy aby nasze dzieci miały okazję poznawać język polski a także rozwijać tą umiejętność. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i współpracy wszystkich zainteresowanych rodziców i dzieci.

Wspomóż szkołę

Jesteśmy organizacją nie przynoszącą zysków, dlatego każde wsparcie jest wielką pomocą dla szkoły. Dziękujemy!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram