Wydarzenia

24 października 2019

V Polnijny Dzień Dwujęzyczności

Idea Polonijnego Dnia Dwujęzyczności skupia się wokół promowania używania języka polskiego w domach, wśród rodzin mieszkających poza granicami kraju. Wydawałoby się czymś naturalnym, że nasze dzieciaki, szczególnie te z rodzin gdzie wszyscy mówią po polsku, dobrze posługują się językiem. Rzeczywistość jednak jest inna.

Nasze dzieci i młodzież większość swojego czasu spędzają w środowisku angielskojęzycznym, łapiąc nowe słówka z praktyki, z konieczności, nieświadomie, używając języka angielskiego automatycznie. Język polski jest dla nich językiem obcym, drugim, wymagającym przestawienia się z bezwysiłkowego w zasadzie komunikowania się po angielsku na kombinowanie ze słówkami, gramatyką i wymową polską. Ciężki to proces. Walczymy o to codziennie w domach, w polskiej szkole, starając się umacniać w naszych dzieciach umiejętności, które już posiadają i poszerzać ich wiedzę, także poprzez zabawę. 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności, obchodzony w tym roku po raz piąty, daje nam okazję do pokazania naszym rodzinom, że język polski to nie tylko sobotnia szkoła i siedzenie nad książkami i gramatyką. W poprzednich latach odwiedzaliśmy krainę bajek, było przedstawienie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. A w tym roku zapronowaliśmy szereg zabaw i aktywności, które przybliżały naszym uczniom i ich rodzinom postać patrona naszej szkoły, Jana Karskiego. Tak, temat ciężki do omówienia, szczególnie z młodszymi dziećmi. Jak więc można go pociągnąć w sposób dostępny i wzbudzający zainteresowanie wszystkich, od lat 4 wzwyż? Od czego zacząć? Okazało się, że wiele z dziecięcych zabaw i zajęć doskonale nadawało się do wykorzystania w naszych obchodach Dnia Dwujęzyczności. Zaczęliśmy jednak na poważnie, Gaba i Adaś przeczytali swoje krótkie wypracowania o Janie Karskim. Z dumą słuchaliśmy jak nasi dziesięciolatkowie prezentują swoją wiedzę o patronie szkoły! Niektóre z wysłuchanych informacji były potem bardzo potrzebne w zabawach. 

W zabawach? Tak, bo nasi nauczyciele stanęli na wyskości zadania, jak zawsze. Wspaniale poradzili sobie z trudnym tematem, szykując dla dzieci mnóstwo atrakcji i zajęć, których wspólnym mianownikiem była postać Jana Karskiego, jego życie oraz działalność. Dzieciaki bawiły się więc w kuriera, przenosząc tajne wiadomości przez sznurkowy labirynt. Ćwiczyły pamięć i kojarzenie grając w popularne gry "Do pary" oraz "I Spy". Była stacja poświęcona kodom, rebusom i łamigłówkom, wybitnie szpiegowska działalność. Można było sprawdzić swoją wiedzę o J. Karskim dopasowując klucze z opisami do kłódek oznaczonych miastami, wszystko oczywiście związane z życiorysem naszego patrona. Zabawa w głuchy telefon, rzutki i trenowanie celności. A dorośli ustawiali się w kolejkach do kodów QR. Kody porozklejane po całej sali zawierały informacje o często popełnianych błędach językowych, ale także wiadomości o Karskim. Takie zajęcia mieli ci starsi i najstarsi. A najmłodsze dzieci, czekając na swoją kolej na zabawę w spokoju, zrobiły przepiękny plakat o Polsce. Zapraszamy do obejrzenia także video relacji z tego wydarzenia - podziękowania dla Wojtka za jego pomoc!

Dużo się działo, było zamieszanie, była zabawa i jednoczesnie w tym wszystkim - nauka. To był wspaniały, kipiący energią dzień - dziękujemy naszym nauczycielom raz jeszcze za ich czas, pomysły i przygotowanie wszystkich stacji. Po raz kolejny pokazaliście, że dla ludzi z powołaniem, z pasją i z chęcią nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Wasze pomysły na przybliżenie wszystkim sylwetki Jana Karskiego były strzałem w dziesiątkę!
A.W.

Dwujęzyczni są Fantastyczni!

Wspomóż szkołę

Jesteśmy organizacją nie przynoszącą zysków, dlatego każde wsparcie jest wielką pomocą dla szkoły. Dziękujemy!

calendar-full linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram