Wydarzenia

17 października 2021

Polonijny Dzień Dwujęzyczności już po raz siódmy

Trzeci weekend października to już tradycyjnie obchodzony w naszej szkole Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

W tym roku dzień dwujęzyczności obchodzony był pod hasłem "Fajnie, że jesteś". Po tylu miesącach życia w pandemii, doświadczenu nauki w systemie na odległość - my na prawdę się cieszymy, że jesteście! A my razem z wami, na lekcjach, przerwach, na kempingu i placu zabaw. Bycie razem, mimo nadal trwających ograniczeń, nabrało innego znaczenia, wymiaru.

Zawsze dużo sie dzieje w tym dniu na zajęciach. Są zabawy, rebusy, prace plastyczne - wszystko po to, aby pokazać naszym uczniom, że dwujęzyczni są fantastyczni!

Nasza grupa ucząca się języka polskiego dzielnie stawiała czołom kolejnym zadaniom na lekcji. Uczniowie, którzy mają rodziców mówiących w różnych językach pacują zawsze ciężej aby opanować język polski. Ale poprzez zabawę zawsze łatwiej przyswajać nowe rzeczy.

Polskie łamańce językowe to zupełnie inny poziom trudności. "Chrząszcz brzmi w trzcinie"... Kto z nas nie miał z tym trudności? Było dużo śmiechu i zabawy w ćwiczeniu trudnych połączęń językowaych, ale kolejne wspólne chwile można zapisać w pamięci. No i jest co ćwiczyć w domu.

Dla tych, którzy mają o Polsce już trochę wiecej wiedzy, były rebusy i quizzy z wiedzy o historii i geografi naszego kraju. Oczywiście - z nagrodami. nasze nauczycielki jak zawsze postarały się, aby dzieci poprzez zabawę uczyły się nowy rzeczy, utrwalały i roziwjały to, co już wiedzą, potrafią. Dużą skarbnicą wiedzy i materiałów na Dzień Dwujęzyczności jest strona internetowa fundacji Dobra Szkoła Nowy York - dziękujemy za wszystko!

Nasze obchodzy Dnia Dwujęzyczności w tym roku były wypełnione jak zawsze "po brzegi". Mieliśmy także propozycje dla rodziców. Spotkaliśmy się z kawą i ciastkiem (hurra, kafeteryjka ruszła ponownie) aby wymienić się doświadczeniami związanymi z wychowywaniem dzieci dwu- lub wielojęzycznych. Wszyscy wiemy, że nie jest łatwo walczyć w domu o język i jego utrwalanie i rozwój w kolejnych pokoleniach. Dlatego tak duże zainteresowanie naszych rodziców tematem dyskusji bardzo nas ucieszyło. Czasem człowiek potrzebuje wsparcia, dowodu, że nie jest sam w danej sytuacji, że może skorzystać z doświadczeń, wiedzy innych osób. A propozycje zabaw, źródeł wiedzy i informacji, historie z życia wzięte stanowią ogromne zaplecze pomocowe. Mamy nadzieję, że rozmowa o duwjęzyczności będzie dobrym punktem wyjścia do tego, aby regularnie wymieniać się doświadczeniami na różne tematy.

Wspomóż szkołę

Jesteśmy organizacją nie przynoszącą zysków, dlatego każde wsparcie jest wielką pomocą dla szkoły. Dziękujemy!

calendar-full linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram