Warsztaty dla rodziców oraz nauczycieli
W sobotę, 5 października, mieliśmy przyjemność gościć w naszych szkolnych progach panią prof. dr. hab. Aldonę Skudrzyk z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz panią doktor Jagnę Malejka ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Panie przyleciały do USA przeprowadzić serię wykłądów, warsztatów w polonijnych szkołach. Polska szkoła w Dallas gościła je dzięki współpracy z Forum Nauczycieli Zachodniego Wybrzeża oraz dzięki wsparciu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Wizyta była krótka, ale bardzo intensywna.
Pani profesor A. Skudrzyk przeprowadziła wykład pt. "Nowe media a język nowego pokolenia". Ciekawie przedstawiła zagadnienia związane z wpływem używania technologii na rozwój mózgu zwłaszcza młodych ludzi, sposób uczenia się, postrzegania świata oraz formułowania wypowiedzi. Pani profesor pokazała w jaki sposób coraz częstsze korzystanie z mediów elektronicznych przekłada się na zmiany w języku codziennym, jak odróżnia i charakteryzuje poszczególne pokolenia pod kątem zdolności uczenia się, kreatywności oraz języka wypowiedzi. Pani profesor wspomniałą także o zagrożeniach, jakie wynikają z bezkrytycznego wprowadzania mediów elektronicznych do życia codziennego, zarówno w szkołach jak i poza nimi.
Bardzo ciekawy wykład, odwołujący się do opracowań i badań naukowych, wzbudził duże zainteresowanie zarówno wśród rodziców jak i nauczycieli. Z planowanej godziny zrobiły się dwie, ponieważ pytaniom i dyskusji nie było końca. Temat bardzo dla nas w Texasie ważny, gdyż większość z naszych uczniów, dzieci korzysta na co dzień w szkołach z elektroniki w zakresie dotąd niespotykanym. Często my, rodzice, dyskutujemy w rozmowach prywatnych o potencjalnych plusach i minusach odchodzenia od słowa drukowanego na taką skalę. Zastanawiamy się niejednokrotnie jak, w świecie gotowego elektronicznego obrazu, przekazu, natychmiastowych doznań, wrócić do kartki, ołówka i ksiązki, dzięki którym lepiej rozwija się mózg młodego człowieka. Spotkanie z panią profesor było zatem wspaniałą okazją do omówienia tych zagadnień w większym gronie.
Pani doktor J. Malejka przeprowadziła lekcje pokazowe w różnych klasach. Dzieci i młodzieź chętnie brały udział w aktywnościach proponowanych przez panią Malejka, opowiadając o sobie, swoich planach, ale jednocześnie ucząc się nowych zagadnień gramatycznych i językowych. W klasie pani Iwony toczyła się dyskusja o tym skąd się biorą żeńskie lub męskie końcówki nazw zawodów, jak brzmią i czy zawsze jest to możliwe. W klasie pani Karoliny natomiast zrobiło się owocowo. Wszystko za sprawą jabłka, dzięki któremu uczniowie odkrywali tajniki polskiej gramatyki. Nikt wcześniej nie zastanawiał się nad tym, ile operacji gramatycznych można przeprowadzić na niepozornym jabłku. Odkrywanie tajnego życia owocu sprawiło wszystkim dużo radości.
Bardzo dziękujemy obu paniom za przyjęcie naszego zaproszenia i podzielenie się z nami wiedzą i doświadczeniem. Duże podziękowania raz jeszcze także dla Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Forum Nauczycieli Zachodniego Wybrzeża za wsparcie i pomoc przy organizacji tej wizyty.