Wydarzenia

10 października 2015

Ocalić od Zapomnienia, czyli leckja on-line z DUCHEM

Ocalić od zapomnienia ….
Z DUCH’em, czyli Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii rozpoczęliśmy rok szkolny 2015-2016. Nasze pierwsze wirtualne spotkanie miało miejsce 10–go października 2015, a naszym wykładowcą była Pani Magdalena Stulgis, członkini grupy historycznej „Zgrupowanie Radosław”. Grupa „Radosław” od 1-go sierpnia 2008r zajmuje się inscenizacjami historycznych walk na ulicach Warszawy, pokazami i wykładami mającymi na celu przybliżenie faktów i postaci historycznych, oddaniem atmosfery panującej w powstańczej Warszawie roku 1944.

Temat naszej lekcji: „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”, zaczerpnięty ze słów jednej z powstańczych pieśni, zainspirował nas nie tylko do zgłębienia tematu jak dzieci i młodzież walczyły z okupantem, ale także do wspólnego zaśpiewania powstańczej pieśni. Na lekcjach poprzedzających spotkanie z DUCH’em czytaliśmy artykuł pt. „Ballada o okaleczonym mieście”, obejrzeliśmy film dokumentalny pt. „Komar” o żołnierzu Szarych Szeregów oraz widzieliśmy prawie godzinny film „Rudy, Alek, Zośka”, dokument opowiadający o bohaterach książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”.
Podczas wykładu Pani Magdalena Stulgis ubrana w mundur powstańczy czyli bluzę maskującą (zarekwirowaną przez powstańców po zdobyciu jednego z niemieckich magazynów) z biało-czerwoną opaską na ramieniu oraz w furażerce ozdobionej polskim orzełkiem i proporczykiem, wspaniale wciągnęła nasze dzieci w dyskusję. Rozmawialiśmy nie tylko o Powstaniu i okupacji, ale także dowiedzieliśmy się co było inspiracją do powstania plastelinowego ludka Plastusia z książki  Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik” oraz co stanowiło główną nagrodę w konkursie na najlepszą ilustrację do tejże książki. Konkurs rozgrywał się w okupowanej Warszawie, a pierwszą nagrodą było... jabłko!

Wielkie wrażenie zrobiła na nas broń powstańcza, którą mogliśmy zobaczyć. Z zainteresowaniem także zaglądaliśmy do torby służby sanitarnej sprawdzając jej zawartość.
Dzięki takim wykładom on-line mamy niepowtarzalną okazję bycia bliżej Polski i jej historii, zobaczenia miejsc, których zobaczyć nie możemy z racji dzielącej nas odległości. A odległość ta, to w linii prostej 8807 kilometrów, czyli 5284 mil, jakieś 110 godzin autem, czyli 6605 minuty. Z DUCH’em zaś możemy podróżować nie martwiąc się o to, jak tę odległość pokonać.
M.M.

Wspomóż szkołę

Jesteśmy organizacją nie przynoszącą zysków, dlatego każde wsparcie jest wielką pomocą dla szkoły. Dziękujemy!

calendar-full linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram